Judo vs BJJ: Koja je razlika?

Judo i brazilski džiju-džicu (BJJ) su dvije popularne borilačke vještine koje dijele neke sličnosti, ali također imaju i značajne razlike. Iako oba sporta uključuju bacanja, poluge i gušenja, ipak, imaju različite fokuse, pravila i stilove borbe.

Porijeklo i filozofija

Džudo je nastao u Japanu krajem 19. vijeka, a osnovao ga je Jigoro Kano. Temelji se na principima maksimalne efikasnosti i uzajamnog blagostanja. Cilj džudoa je ne samo pobijediti protivnika, već i razviti karakter i postati bolji član društva.

THE MONTH OF JIGORO KANO - European Judo Union
Jigoro Kano

S druge strane, BJJ je relativno nova borilačka vještina, nastala u Brazilu 1920-ih. Razvila se iz džudoa koji su donijeli japanski imigranti, posebno Mitsuyo Maeda. BJJ stavlja veći naglasak na borbu na tlu i podređivanje protivnika kroz poluge, gušenja i kontrolu pozicije.

Jiu-Jitsu Essay by student Eli S. — Eleven Elevation Jiu Jitsu Academy
Mitsuyo Maeda

Fokus i pravila

Džudo se prvenstveno fokusira na bacanja iz stojećeg stava. Cilj je baciti protivnika na leđa sa kontrolom i silom. Borbe na tlu su dozvoljene, ali su vremenski ograničene. Ako nema napretka u borbi na tlu, takmičari se vraćaju u stojeći stav.

U BJJ-u, s druge strane, većina borbe se odvija na tlu. Cilj je oboriti protivnika, uspostaviti dominantnu poziciju i završiti borbu polugo, gušenjem ili “submission” (predajom protivnika). BJJ borbe mogu trajati minutama na tlu dok takmičari manevrišu za poziciju.

Tehnike i stil borbe

Džudo ima veći naglasak na snažna, eksplozivna bacanja. Takmičari koriste zamah, ravnotežu i momentum da bace protivnika na leđa. Iako postoje i tehnike borbe na tlu, one su sekundarne u odnosu na bacanja.

Brazilian Jiu Jitsu vs Judo - Understanding the Key Differences

BJJ, s druge strane, ima veći arsenal tehnika na tlu, uključujući poluge na rukama i nogama, gušenja i kontrolu pozicije. BJJ borci često “igraju gard” iz leđne pozicije, koristeći noge za kontrolu i napad.

Filozofija treninga

U džudo treninzima, postoji veliki fokus na ponavljanje bacanja sa partnerom koji sarađuje. Ovo pomaže u razvijanju pravilne tehnike i mišićne memorije. Randori (vježba slobodne borbe) je također ključna komponenta.

U BJJ-u, više vremena se provodi boreći se i vježbajući sa punim otporom. Ovo se naziva “roll” ili “sparing” i omogućava borcima da testiraju svoje tehnike pod pritiskom. Trening je često intenzivniji i kompetitivniji.

Zaključak

Iako su džudo i BJJ slični u nekim aspektima, imaju različite fokuse, pravila i stilove. Džudo stavlja veći naglasak na bacanja i stojeću borbu, dok se BJJ fokusira na borbu na tlu i podređivanje protivnika.

Na kraju, oba sporta pružaju odlične načine za fizičku kondiciju, samoodbranu i lični razvoj. Izbor između njih često se svodi na lične preference i ciljeve. Mnogi ljudi, poput mene, uživaju u treniranju oba i cijene njihove jedinstvene kvalitete.

Bez obzira da li odaberete džudo, BJJ ili oboje, najvažnije je ostati predan, ponizan i uživati u putovanju. Kao što kažu u džudou: “Hajime!” (počni). A u BJJ-u: “Osss!” (respekt).

Bosnae Team United © Sva prava pridržana